LT EN

Europos kultūros paveldo metai:

Ko tikėtis 2018 m. ir po jų?

2018 metais visoje Europoje bus surengta tūkstančiai renginių ir švenčių.
ES valstybėse narėse, savivaldybėse ir regionuose įgyvendinamus projektus ir iniciatyvas papildo ES finansuojami tarptautiniai projektai. 2018 m. kultūros paveldo projektai finansuojami pasitelkiant „Erasmus+“, „Europe for Citizens“, „Horizon 2020“ ir kitas ES programas. Taip pat įgyvendinant programą „Kūrybiška Europa“, pagal kurią finansuojama iki 25 tarptautinių projektų, paskelbtas specialus paveldo projektams skirtas konkursas.
Šių metų tema taip pat bus aiškiai perteikiama toliau aprašytuose ES lygmeniu rengiamuose kultūros paveldo renginiuose.

★★ Europos paveldo dienos – pagrindinis Europos renginys, organizuojamas kiekvienų metų rudenį. Kasmet vyksta daugiau kaip 70 000 renginių, į kuriuos susirenka daugiau kaip 30 mln. žmonių.
★★29 vietovėms suteiktas Europos paveldo ženklas; šios vietovės tapo pavyzdžiu kuriant šiandienos Europą, puoselėjančiu ir simbolizuojančiu Europos vertybes ir istoriją.
★★Siekiant atkreipti dėmesį į Europos kultūros turtingumą, kasmet skelbiamos dvi Europos kultūros sostinės. 2018 m. šios sostinės bus Valeta (Malta) ir Leuvardenas (Nyderlandai).
★★ES kultūros paveldo apdovanojimas ir (arba) apdovanojimas „Europa Nostra“ kasmet teikiami už geriausią veiklą, susijusią su paveldo išsaugojimu, valdymu, moksliniais tyrimais, ugdymu ir komunikacija.

Ko tikėtis po 2018 m.?

Siekdama, kad mūsų pastangos nebūtų užmirštos ir pasibaigus 2018 m., Komisija, bendradarbiaudama su Europos Taryba, UNESCO ir kitais partneriais, vykdys ilgalaikius projektus pagal 10 teminių sričių (10 Europos iniciatyvų). Šie projektai bus susiję su renginiais mokyklose, moksliniais tyrimais, padedančiais rasti novatoriškų sprendimų, kaip pakartotinai panaudoti paveldui priskirtus pastatus arba kovoti su neteisėta prekyba kultūros vertybėmis. Šių projektų tikslas – padėti iš tiesų pakeisti mūsų mėgavimosi paveldu, jo saugojimo ir puoselėjimo įpročius, taip užtikrinant, kad Europos metai duotų piliečiams ilgalaikės naudos.
10 Europos iniciatyvų atspindi keturis principus, nusakančius, kokios vertybės puoselėjamos Europos kultūros paveldu: bendradarbiavimo, tvarumo, apsaugos ir inovacijų.