LT EN

Tarp finansuotų televizinių projektų – dokumentinis serialas, pasakojantis ir apie Lietuvos pasienį

2020 06 16
Televizija, Finansuoti projektai, Finansuoti LT projektai, TV programavimas
Europos komisija paskelbė TV programavimo schemos rezultatus. Tarp 18 paremtų projektų – Belgijos, Kroatijos, Norvegijos, Švedijos ir Lietuvos dokumentinis 6 dalių serialas „Ribos“ (originalus pavadinimas: „Borderline“), koprodiusuojamas lietuvių gamybos įmonės „In Script“ (prod. Lukas Trimonis). Projekto gamybai iš viso skirta 225 tūkst. eurų

Kvietimu teikti paraiškas nr. EACEA/20/2019 iš viso sulaukta 47 paraiškų iš 13 šalių, atstovaujančių net 81 įmones bei organizacijas. Priimtas sprendimas finansuoti 18 projektų (iš viso – 35 gamybos įmones), iš kurių 15 yra bendros gamybos tarp Europos šalių. Finansuotiems kūriniams paskirtyta 6 144 490 eurų.

Belgų kino gamybos įmonės „Off World BVBA“ projektas „Ribos“– 6 dalių dokumentinis serialas, kuris tyrinėja vidinių ir išorinių Europos Sąjungos sienų koncepciją. Kiekviena serija kalba apie nežinomus, Europos žemyną dalinančius, pasienio ruožus: dalis jų neseniai užverti, kiti su laiku pamiršti, treti karininkų aptverti vielinėmis tvoromis ar simboliškai pažymėti stulpeliais bei virvėmis.

Serialo dėmesio centre – jaudinančios, stiprių veikėjų asmeninės istorijos, kurios atskleidžia sudėtingos Europos istorijos palikimą. Režisieriai seka žmonių, kiekvieną dieną susiduriančių su pasienio ruožais, žingsniais, atskleidžia, kaip jie mato ir apsibrėžia save, savo praeitį, ateitį bei vieni kitus.

Lietuvos indėlis į šį projektą – „In Script“ prodiusuojama penktoji serija „Disputed Borders: Kaliningrad Oblast“, režisuojama Vytauto Puidoko. Šioje dalyje pasakojama apie Kaliningrado srįtį – Rusijos ekslavo teritorią ir karinę bazę, apsuptą vien tik Europos Sąjungos šalių. Kadaise vadintas Karaliaučiumi, buvęs svarbiu universitetiniu miestu, kuriame Apšvietos epochoje filosofas Imanuelis Kantas parašė savo žymiuosius traktatus, dabar yra beveik nežinomas Europos gyventojams. Pasienio ruožas su Lietuva yra vienas vertingiausių gamtos kurortų žemyne. Ten, nors nepastebėsi bene jokio žmogiško kontakto, abi pusės turi po ornitologinę stotį, kurioje žieduojant „laisvus“ paukščius jiems suteikiama vienos ar kitos šalies tautybė.

Seriale pasakojama apie dar vieną Lietuvos pasienio ruožą – mūsų valstybės sieną su Baltarusija, „paskutine diktatūrine valstybe žemyne“. Tik už valandos kelio nuo Vilniaus, dviejų valstybių siena kerta žmonių kiemus, kuriems aplankyti draugus, nueiti į bažnyčia ar kapines, tapo komplikuotu biurokratiniu procesu. Seriją režisuoja baltarusių režisierė Ana Savčenko.
Likusios serialo dalys taip pat atskleidžia kontroversiją ir kompleksiškumą to, kuo gali tapti simboliniai taškai ir linijos žemėlapyje, kai kertami tikri žmonių gyvenimai:naujos geležinės tvoros tarp Kroatijos ir Slovėnijos, pamiršti samių žmonės Švedijos-Rusijos pasienyje, Šiaurės Airijos sienos, kurios daugiausiai egzistuoja tik žmonių galvose ir naujai susikūrusi šalis „Liberlandija“ tarp Serbijos ir Kroatijos.

Su kitais paremtais projektais, visais rezultatais ir statistika galite susipažinti čia.