Kultūra

Kvietimas organizuoti Europos skaitymo skatinimo iniciatyvą „Europos autorių diena“

Kvietimas organizuoti Europos skaitymo skatinimo iniciatyvą „Europos autorių diena“

Po sėkmingų pirmųjų dviejų Europos autorių dienos iniciatyvų 2023 ir 2024 metais, Europos Komisija skelbia atvirą kvietimą, kurio dėka bus atrinktas vienas konsorciumas ir jo projektas, įgyvendinsiantis būsimų Europos autorių dienų organizavimą 2025, 2026 ir 2027 metais.

Šiuo kvietimu bus atrinktas tik vienas konsorciumas.

Kvietimas skirtas organizacijoms, dirbančioms knygų ir skaitymo skatinimo srityse.

  • Kokie kvietimo tikslai?

    Europos Autorių Dienos iniciatyva siekiama šių tikslų:

    • Skatinti Europos literatūros įvairovę ir puoselėti jaunosios kartos skaitymo įpročius bei meilę skaitymui programoje „Kūrybiška Europa“ dalyvaujančiose šalyse.
    • Skatinti bendradarbiavimą tarp švietimo sektoriaus (ypač pradinio ir vidurinio ugdymo mokyklų bei mokytojų), knygų sektoriaus (autorių, vertėjų, leidėjų, bibliotekininkų ir knygynų darbuotojų) ir skaitymo skatinimo organizacijų vietiniu, nacionaliniu ir europiniu lygmeniu.
    • Sukurti ir įgyvendinti konkretų mechanizmą, kuris palengvintų ir finansiškai remtų autorių ir jaunimo ir/arba tėvų susitikimus bei mainus mokyklose, bibliotekose, knygynuose ir kitose vietose.

    Į ką galimi pareiškėjai turėti sutelkti didžiausią dėmesį

    Paraiškose turėtų būti pateikta koncepcija, apimanti tiek vienos dienos šventę, tiek visus metus trunkantį mechanizmą, skirtą trims apačioje nurodytiems prioritetams įgyvendinti:

    1 prioritetas
    Europą apimantis šventinis renginys, skirtas Europos literatūros ir skaitymo įvairovės skatinimui. Šiame renginyje turėtų būti vykdoma stipri komunikacijos kampanija „Kūrybiškos Europos“ šalyse, skirta mokykloms, bibliotekoms, knygynams ir kitoms kultūros erdvėms, skatinant jas savanoriškai organizuoti skaitymo veiklas.

    2 prioritetas
    Europos „autorius mokykloje“ pilotinis (bandamasis) mechanizmas, skirtas fasilituoti ir bendrai finansuoti susitikimus ir mainus tarp Europos autorių (arba vertėjų), jaunimo ir/arba šeimų mokslo metų metu. Šis mechanizmas gali apimti autorių vizitus į mokyklas, bet taip pat į bibliotekas, knygynus ar kitas viešas vietas, kur šiuos renginius galėtų lankyti ne tik klasės, bet ir šeimos.

    3 prioritetas
    Gebėjimų stiprinimas – projektas turėtų būti platforma gerosios patirties mainams ir tarpusavio mokymuisi apie skaitymo ir Europos literatūros skatinimą europiniu lygmeniu. Jis turėtų stiprinti skaitymo skatinimo organizacijų tinklų kūrimą Europoje, taip pat padėti ir skatinti bendradarbiavimą tarp knygų, švietimo ir skaitymo skatinimo sektorių „Kūrybiškoje Europoje“ dalyvaujančiose šalyse.

    Šie punktai yra tik gairės, prašome susipažinti su kvietimo dokumentu.

  • Kas gali teikti paraiškas?

    Paraišką turi pateikti mažiausiai dviejų pareiškėjų konsorciumas (grupė), kuris atitinka šias sąlygas:
    mažiausiai dvi nepriklausomos organizacijos iš dviejų skirtingų tinkamų dalyvauti šalių.

    Koordinatorius turi būti teisėtai egzistavęs mažiausiai dvejus metus iki paraiškų pateikimo termino.

    Tam, kad galėtų teikti paraiškas, pareiškėjai turi būti:

    • Juridiniai asmenys (privatūs ar vieši);
    • Turi būti įkurti ES programoje „Kūrybiška Europa“ dalyvaujančioje valstybėje (ES šalyse narėse, Europos ekonominei erdvei priklausančiose šalyse arba su programa bendradarbiavimo sutartį pasirašiusiose valstybėse (šių valstybių sąrašą galima rasti ČIA);
    • Paraiškas turi pateikti konsorciumas (partnerių grupė), sudarytas iš mažiausiai trijų pareiškėjų (paramos gavėjų, angl. beneficiaries) atitinkantis šias sąlygas:
      • Mažiausiai trys juridiniai asmenys iš trijų skirtingų „Kūrybiškoje Europoje“ dalyvaujančių šalių;
      • Pagrindinis projekto pareiškėjas-projekto koordinatorius turi būti egzistavęs ir veiklą vykdęs bent paskutinius du metus (organizacijos egzistavimui turi būti sukakę bent dveji metai paraiškos teikimo termino dieną).

    Šie punktai yra tik gairės, prašome susipažinti su kvietimo dokumentu.

  • Kokios veiklos yra finansuojamos?

    Finansuotinos veiklos (apimtis):

    • Skaitymo skatinimo veiklos, tokios kaip skaitymo renginiai, Europos autorių vizitai į mokyklas, knygynus ir bibliotekas ir kt.

    • Gebėjimų stiprinimo veiklos europiniu lygmeniu, skirtos skaitymo skatinimui ir Europos literatūros atradimui (gerosios patirties dalijimasis, tinklų kūrimas, konferencijos).

    • Komunikacija ir projekto valdymo veiklos.

    Šie punktai yra tik gairės, prašome susipažinti su kvietimo dokumentu.

  • Kokio dydžio dotacijai galima teikti paraiškas?

    • Vienas atrinktas konsorciumas (partnerių grupė) gali gauti maksimalų dotacijos dydį – 1 500 000 eurų.
    • Finansavimo intensyvumas – 80%.

    Šie punktai yra tik gairės, prašome susipažinti su kvietimo dokumentu.

  • Kaip teikti paraiškas?

    Informaciją apie tai, kaip pateikti paraišką, rasite kvietimo dokumente psl. 25-26.