Tarpsektorinė paprogramė

Žurnalistų partnerystės: Bendradarbiavimas ir Pliuralizmas

Žurnalistų partnerystės: Bendradarbiavimas ir Pliuralizmas

Paraiškos teikimo terminas:

2025 m. vasario 27 d.

18:00 val. Lietuvos laiku.

Kilus klausimams, susisiekite

Teikti paraišką
Žurnalistų partnerystės: Bendradarbiavimas ir Pliuralizmas

Europos naujienų žiniasklaidos sektoriaus vaidmuo Europos demokratiniams procesams yra ypač svarbus. Tačiau jis susiduria su daugybe iššūkių. Iš dalies dėl perėjimo prie skaitmeninių technologijų, kai skaitytojai daugiau naudoja skaitmeninius naujienų šaltinius, o tradicinės naujienų tarnybos praranda pajamas iš reklamos, profesionaliosios žurnalistikos ekonominis tvarumas patiria sunkumų. Daug vietinio lygmens žiniasklaidos priemonių, taip pat ir tų, kurios viešojo intereso misiją iškelia aukščiau už pelną, buvo priverstos užsidaryti, o tai silpnina žiniasklaidos pliuralizmą ir kelia pavojų geram demokratijos veikimui.

Todėl šio kvietimo tikslas – padėti Europos žiniasklaidos sektoriui tapti atsparesniam ir tvaresniam skaitmenizacijos iššūkių kontekste.

  • Kokie kvietimo tikslai?

    Naujienų žurnalistų partnerysčių tikslas – padėti Europos žiniasklaidos sektoriui tapti atsparesniam ir tvaresniam skaitmenizacijos iššūkių kontekste.

    Šis kvietimas turi dvi temas, į kurias galima teikti paraiškas:

    TEMA 1. BENDRADARBIAVIMAS (temai skirta 5 266 270 eurų)

    Siekiama remti ekonominį naujienų žiniasklaidos tvarumą. Ji remia tarpvalstybinį žiniasklaidos bendradarbiavimą, daugiausia dėmesio skirdama naujienų žiniasklaidos organizacijų atsparumui. Šia parama skatinami žiniasklaidos transformacija, patikimas pranešimų rengimas ir naujienų žiniasklaidos specialistų įgūdžių tobulinimas, pavyzdžiui, kuriant naujus verslo modelius ir žiniasklaidos kūrimo standartus.

    Šiai temai projekto paraišką turi teikti bent 3 organizacijos iš „Kūrybiškoje Europoje“ dalyvaujančių valstybių.
    Maksimalus vieno projekto biudžetas gali būti 2 000 000 eurų, finansavimo intensyvumas – 80%.

    TEMA 2. PLIURALIZMAS (temai skirta 5 258 066 eurų)

    Nepriklausoma žiniasklaida prisideda ne tik prie ekonominio aspekto, bet ir prie pagrindinių žiniasklaidos laisvės ir pliuralizmo principų puoselėjimo. Šia tema siekiama apsaugoti demokratijai ir pilietiškumui ypač svarbų naujienų žiniasklaidos sektorių, pavyzdžiui, vietos ir regioninę žiniasklaidą, bendruomenės žiniasklaidą, tiriamąją žurnalistiką ir organizacijas, teikiančias viešojo intereso naujienas. Finansavimas bus skirtas organizacijoms, kurios turi patirties žiniasklaidos sektoriuje administruoti ir skirstyti mažesnes dotacijas mažesnio mastelio naujienų žiniasklaidos projektams.

  • Kas gali teikti paraiškas?

    Tam, kad galėtų teikti paraiškas, pareiškėjai turi būti:

    • Juridiniai asmenys (privatūs ar vieši);
    • Turi būti įkurti ES programoje „Kūrybiška Europa“ dalyvaujančioje valstybėje (ES šalyse narėse, Europos ekonominei erdvei priklausančiose šalyse arba su programa bendradarbiavimo sutartį pasirašiusiose valstybėse (šių valstybių sąrašą galima rasti ČIA);

    TIK 1 TEMAI „BENDRADARBIAVIMAS“

    • Paraiškas turi pateikti ne mažiau kaip trijų pareiškėjų konsorciumas (grupė), atitinkantis šias sąlygas: ne mažiau kaip trys nepriklausomi subjektai iš ne mažiau kaip trijų skirtingų reikalavimus atitinkančių šalių.
    • Konsorciumus gali sudaryti ne pelno siekiančios, viešosios ir privačios žiniasklaidos priemonės, įskaitant rašytinę ir (arba) internetinę spaudą, radiją ir (arba) laidas, televiziją ir t. t., taip pat kitos organizacijos, veikiančios naujienų žiniasklaidoje, įskaitant žiniasklaidos asociacijas, nevyriausybines organizacijas, žurnalistikos fondus ir mokymo organizacijas, ugdančias žiniasklaidos specialistus, ir t. t.

    TIK 2 TEMAI „PLIURALIZMAS“

    • Kvietimui paraiškas gali teikti pilietinės visuomenės organizacijos, kurios yra aktyvios naujienų žiniasklaidos sektoriuje, taigi įskaitant ir žiniasklaidos asociacijas, NVO, žiniasklaidos fondai ir žurnalistų mokymų organizacijos). Šitos organizacijos turi turėti patirtį, reikalingą sukurti finansinės paramos schemas trečiosioms šalims, pvz., naujienų žiniasklaidos įmones, portalus ir žurnalistus, tokiu būdu, kurie užtikrintų pliuralistinę naujienų žiniasklaidą Europos Sąjungoje.
    • Paraišką gali teikti organizacijų konsorciumas (partnerių grupė)
    • Pareiškėjas turi turėti:
      • įrodomą neseną patirtį dirbant žiniasklaidos sektoriuje;
      • įrodomą neseną patirtį suteikiant ir valdant paramos schemas, dotacijas ir fondus paskirstant juos trečiosioms šalims, ypač žiniasklaidos sektoriuje.
  • Kokios veiklos yra finansuojamos?

    TEMA 1. BENDRADARBIAVIMAS

    Šia tema siekiama padėti platesniam Europos naujienų žiniasklaidos sektoriui, įskaitant mažuosius žiniasklaidos veikėjus, tapti tvaresniam ir atsparesniam. Numatoma remti bet kurio naujienų žiniasklaidos sektoriaus ir (arba) žanro bendradarbiavimo projektus, kuriais siekiama stiprinti bendradarbiavimą, padėti žiniasklaidai prisitaikyti prie naujų ekonominių ir vartojimo tendencijų ir skatinti sisteminius pokyčius visame sektoriuje.

    Prioritetai

    • Projektai turi skirti dėmesį bendradarbiavimo transoformacijai verslo, technologijų ir (arba) kūrimo požiūriu.
    • Projektais gali būti siekiama kurti geresnius pajamų ir monetizacijos modelius, naujus auditorijos plėtros, bendruomenės kūrimo ir rinkodaros metodus, bendrų profesinių ir (arba) techninių standartų kūrimą, naujo tipo redakcijas, naujienų surinkimo tinklus (angl. syndication networks) ar kitus modelius, skirtus keistis turiniu ir (arba) duomenimis tarp naujienų žiniasklaidos priemonių visoje ES, arba teikti pagalbą mažoms žiniasklaidos organizacijoms. Jomis gali būti siekiama didinti efektyvumą ir pranešimų kokybę pasitelkiant novatorišką žurnalistinį bendradarbiavimą. Projektuose gali būti išbandomi naujoviški žiniasklaidos gamybos metodai ir formatai arba kitais bendradarbiavimo būdais prisidedama prie aukštos kokybės žiniasklaidos gamybos standartų kūrimo. Projektais gali būti siekiama didinti žurnalistų keitimąsi geriausia patirtimi ir optimizuoti darbo eigą tiems žurnalistikos žanrams, kuriems reikia daugiau žmogiškųjų ir laiko išteklių.
    • Projektų paraiškos gali atliepti vieną ar kelis iš aukščiau nurodytų prioritetų, jei jos aktualios ir pagrįstos pasirinkto (sub)sektoriaus poreikių analize. Paraiškoje turėtų būti pateikta ši poreikių analizė ir paaiškinta, kaip siūloma veikla padės įgyvendinti nustatytus uždavinius.

    Veikla

    • Veikla gali apimti renginius, internetinius mokymus ir praktinius seminarus žiniasklaidos specialistams, mainų programas, mentorystės programas, geriausių praktikų žemėlapių sudarymą, techninių standartų rengimą visame sektoriuje, gairių ir redakcinių standartų rengimą, praktinių vadovų rengimą, platformų ir techninių sprendimų, skirtų keistis idėjomis ir geriausia patirtimi, kūrimą ir testavimą, reklaminę veiklą arba kitą veiklą, kuria siekiama palaikyti sektoriaus gyvybingumą. Siekiant skatinti abipusį mokymąsi, skatinama dalytis gerąja patirtimi tarp žiniasklaidos rinkų / šalių / regionų, turinčių skirtingas charakteristikas (kalbų, produkcijos apimties, dydžio, skaitmeninimo lygio ir t. t.), operatorių. Pareiškėjai raginami apsvarstyti galimybę vykdyti veiklą, kuria remiami žiniasklaidos sektoriai, neturintys priemonių prisitaikyti prie skaitmeninės transformacijos.
    • Finansinė parama trečiosioms šalims gali būti skirama projektuose, kuriuose numatytos žurnalistų ir kitų žiniasklaidos specialistų mainų programos, parama mokymams ar renginiams, parama žurnalistams ir žiniasklaidos priemonėms bendriems žurnalistiniams projektams, parama teisinėms konsultacijoms, parama bendriems žurnalistiniams projektams skirtų techninių priemonių įsigijimui, kūrimui ar priežiūrai, parama renginiams šiose srityse ir (arba) apdovanojimai už bendradarbiavimą ar inovacijas. Tokiais atvejais pareiškėjai turi apibūdinti sąlygas, kuriomis ši finansinė parama būtų teikiama trečiosioms šalims, ir užtikrinti sąžiningą ir skaidrų paramos skyrimo procesą.
    • Visais atvejais veikla turėtų būti pasirenkama atsižvelgiant į jos potencialą skatinti sisteminius pokyčius pasirinktame žiniasklaidos sektoriuje.
    • Visuose projektuose turi būti laikomasi visuotinai pripažintų profesionalių žiniasklaidos standartų. Pasirinkti standartai ir atitinkami jų užtikrinimo mechanizmai turėtų būti nurodyti paraiškoje ir patvirtinti pasirašyta standartų ir nepriklausomumo deklaracija (pridedama prie paraiškos formos). Partnerystės, susijusios su redakciniu darbu, turi būti visiškai redakciškai nepriklausomos.

    TEMA 2. PLIURALIZMAS

    Prioritetai

    • Projektų paraiškos turi būti numatytos naujienų žiniasklaidos organizacijų ir nepriklausomos žurnalistikos finansavimo schemos. Gali būti siūloma papildoma veikla. Paraiškas teikiančios organizacijos turėtų būti pajėgios sukurti finansavimo schemas (parama trečiosioms šalims), skirtas naujienų žiniasklaidos organizacijoms ir profesionalams, ir tai turėtų būti daroma taip, kad visoje Europos Sąjungoje būtų stiprinamas naujienų žiniasklaidos pliuralizmas. Paraiškas teikti ypač skatinamos ne pelno siekiančios ir pilietinės visuomeninės organizacijos.
    • Siūloma veikla turi būti orientuota į naujienų žiniasklaidos sektorius, ypač svarbius demokratijai ir pilietiniam dalyvavimui, t. y. į vaidmenį, kurį jie atlieka stiprinant demokratiją, formuojant viešąsias diskusijas ir teikiant naudą savo auditorijai ir bendruomenėms. Pagal šį kvietimą šie sektoriai yra šie:
      • vietos ir regioninė žiniasklaida;
      • nepriklausoma ir tiriamoji žurnalistika;
      • organizacijos, teikiančios viešojo intereso naujienas ir (arba) viešąsias paslaugas teikiančią žurnalistiką (pavyzdžiui, bendruomenių, teisinę ir pilietinę žurnalistiką ir žiniasklaidą, naujienas, didinančias žiniasklaidos skaidrumą).

    Veikla

    • Pareiškėjai turi pristatyti, parengti ir įgyvendinti finansavimo schemą, skirtą kaskadinėms dotacijoms (t. y. finansavimo perskirstymui trečiosioms šalims) nepriklausomai žiniasklaidai ir organizacijoms, pirmiausia veikiančioms viename ar keliuose iš aukščiau paminėtų sektorių. Pareiškėjai turėtų apimti kuo daugiau sričių ir naujienų žiniasklaidos organizacijų.
    • Pareiškėjai turėtų daugiausia dėmesio skirti veiklai, kuria prisidedama prie tikslinių auditorijų darbo palaikymo, gerinimo ar pertvarkymo. Veikla, be kita ko, gali apimti:
      • Inovacijas redakcinės produkcijos (pvz., formatų, turinio) ir pajamų modelių naujovių srityse;
      • naujienų platinimą ir sklaidos gerinimą;
      • auditorijos ir bendruomenės formavimo strategijų kūrimą ir įtraukimą;
      • techninių priemonių, taikomų aukščiau minėtoms temoms, kūrimą;
      • mokymus aukščiau nurodytomis temomis;
      • Privaloma įdiegti finansavimo schemą. Finansavimo schemą galima papildyti papildoma veikla, jei tai aktualu ir pagrįsta pasirinkto (-ų) subsektoriaus (-ių) poreikių analize. Tokia papildoma veikla gali apimti, pavyzdžiui, deontologinių ir valdymo standartų rengimą, biudžeto pasirengimui, paramą apibrėžiančių kriterijų ir rodiklių sukūrimą, žinių duombazes, teisines konsultacijas arba mokymus. Paraiškoje turi būti paaiškinta, kaip siūloma veikla padės įgyvendinti nustatytus uždavinius.
    • Paraiškoje daugiausia dėmesio turėtų būti skiriama Europos Sąjungai, ypač toms vietovėms, kuriose aukščiau aprašytos konkrečios žinios yra menkai prieinamos, arba žiniasklaidos rinkoms, kuriose žiniasklaidos pliuralizmas patiria rimtų iššūkių. Taip pat gali būti atsižvelgiama į mažesnių naujienų biurų poreikius.
    • Visuose projektuose turi būti laikomasi visuotinai pripažintų profesionalių žiniasklaidos standartų. Pasirinkti standartai ir atitinkamas jų užtikrinimo mechanizmas turėtų būti nurodyti pasiūlyme ir patvirtinti pasirašyta standartų ir nepriklausomumo deklaracija (pridedama prie paraiškos formos). Jei parama teikiama redakciniam darbui, trečiosios šalys turi veikti visiškai nepriklausomai nuo redakcijos.
    • Visos partnerystės turėtų apsvarstyti siūlomos veiklos ekologinį pėdsaką ir, jei reikia, aprašyti strategijas, kuriomis siekiama užtikrinti tvaresnius ir aplinkai draugiškesnius žiniasklaidos sektorius.
  • Kokio dydžio dotacijai galima teikti paraiškas?

    TEMA 1. BENDRADARBIAVIMAS (temai skirta 5 266 270 eurų)

    • Maksimalus kvietimo dotacijos dydis vienam projektui yra €2 000 000
    • Finansavimo intensyvumas – 80%
    • Dotacijos dydis gali būti skirtas mažesnis, nei prašomas paraiškoje
    • Projektai turi trukti 24 mėnesius

    TEMA 2. PLIURALIZMAS (temai skirta 5 258 066 eurų)

    • Maksimalus kvietimo dotacijos dydis vienam projektui yra €2 500 000
    • Finansavimo intensyvumas – 90%
    • Dotacijos dydis gali būti skirtas mažesnis, nei prašomas paraiškoje
    • Projektai turi trukti 24 mėnesius
  • Kaip teikti paraiškas?