Kultūra

The Faces Behind the Nose

2023 Kovo 28 d.

Programa:

Kūrybiška Europa. Kultūra 2014 – 2020

 

Kryptis:

Bendradarbiavimo projektai

 

Trukmė:

2014-2016

 

Koordinuojanti organizacija:

ROTE NASEN Clowndoctors International – Gemeinnützige Privatstiftung, Austrija

 

Pavadinimas:

The Faces Behind the Nose – Promoting Hospital Clowning as a Recognized Genre of Performing Arts (liet. „Už raudonos nosies slypintys veidai“)

 

Partneriai:

Cerveny Nos Clowndoctors (Slovakija), Crveni Nosevi – Klaunovi doktori, udruga za podrsku ljudima koji su bolesni i pate pomocu humora i zivotne radosti (Kroatija), European Federation of Hospital Clown Organizations (Belgija), Piros Orr Bohócdoktorok Alapítvány (Vengrija), Rdeci Noski – Clowndoctors, Drustvo Za Pospesevanje Veselja Do Zivljenja Za Bolne In Trpece Ljudi (Slovėnija), Rote Nasen Deutschland e.V. (Vokietija), Verein Rote Nasen Clowndoctors (Austrija), Zdravotní klaun, o.p.s (Čekija)

 

Finansavimas:

536 368,25 eurų

 

Kofinansavimas:

50,00 %

The Faces Behind the Nose

Apie projektą

Projektu „Už raudonos nosies slypintys veidai“ Europos ir kitose šalyse bus siekiama gilinti supratimą apie gydytojų klounų darbo naudą socialinėje ir sveikatos apsaugos srityse. Projektu akcentuojamas aktorių profesinis paruošimas, jų mainai ir meninė pasirodymų kokybė, skatinama aktorių pasirodymų įvairovė ir sudaromos sąlygos jų karjeros galimybėms. Pasinaudojus sukaupta praktine patirtimi norima atrasti naujų būdų, kaip pasiekti platesnes auditorijas (auditorijas kitose geografinėse vietovėse ir / arba kitų kultūrų ar socialinių grupių atstovus).

Gydytojų klounų tikslas – stiprinti ir vystyti klounadą ligoninėse (hospital clowning) kaip savarankišką scenos meno žanrą. Didinti visuomenės supratimą apie teigiamą scenos menų poveikį socialinėje ir sveiktos apsaugos srityse. Gydytojai klounai suaktualina socialinį scenos menų aspektą, ne tik pralinksmindami sergančiuosius, bet pasirodymą paversdami terapine ir reabilitacine patirtimi. Jie suteikia sergantiesiems labai reikalingą psichosocialinę paramą; taip stiprinamos pažeidžiamos žmonių grupės ir efektyviau kovojama su stereotipais apie neįgaliuosius. Nestokojančiais humoro, interaktyvaus žaidimo ir socialinio / edukacinio teatro elementų pasirodymais, gydytojai klounai svariai prisideda prie sveikatos priežiūros įstaigų aplinkos gerinimo.

Projektą koordinuoja tarptautinė organizacija „RED NOSES Clowndoctors International“ (Austrija), kurią sudaro ne pelno siekiančios „RAUDONŲ NOSIŲ Gydytojų klounų“ organizacijos devyniose Europos šalyse (Austrijoje, Čekijoje, Vokietijoje, Kroatijoje, Vengrijoje, Lietuvoje, Lenkijoje, Slovėnijoje ir Slovakijoje) ir Europos ligoninių klounų organizacijų federacija (Belgija). Į projekto veiklas planuojama įtraukti daugiau nei 300 aktorių iš devynių ES valstybių narių ir pacientų iš ne ES šalių. Šiuo daugiakalbiu ir įvairialypiu projektu skatinamas kultūrų dialogas, ugdomi socialiniai saitai, skatinamas menininkų mokymasis ir mobilumas, kuriamos naujos meninės programos pažeidžiamoms socialinėms grupėms, geografiškai plečiama gydytojų klounų veikla.

Apie projekto lyderį iš Lietuvos

RAUDONOS NOSYS Gydytojai klounai – tai Lietuvoje gydytojus klounus vienijanti organizacija, kurios tikslas – lankyti sergančius vaikus ligoninėse ir dovanoti jiems šypsenas, padedančias sveikti. Vienas svarbiausių projekto aspektų – tarptautiniai menininkų patirties mainai. Projekto rėmuose planuojamos lietuvių klounų kelionės į kitas partneres organizacijas, kur gydytojai klounai galės dalyvauti kitų šalių rengiamuose seminaruose, stebėti kolegų darbą ligoninėse. Numatomos šalys partnerės Vokietija, Austrija, Kroatija, Čekija, Slovakija.
Asociacijos koordinuojamos veiklos:
– gydytojų klounų profesinis parengimas;
– naujų meninių formų pažeidžiamoms grupėms kūrimas (Keliaujantis klounų orkestras).

Interviu su Viltaute Žemelyte, Asociacijos “RAUDONOS NOSYS Gydytojai klounai” valdybos narė 

 

  • Ar galite papasakoti apie bendradarbystę projekte? Kaip ji prasidėjo?

    RAUDONOS NOSYS Gydytojai klounai veikia kaip organizacijų tinklas, tačiau kiekvienos šalies organizacija yra savarankiška. Tuo metu, kai mes teikėme paraišką Kūrybiškos Europos programai, kelios organizacijos mūsų tinkle buvo labai naujos – tai organizacijos iš Lietuvos ir Kroatijos. Lietuvai tai buvo organiško augimo projektas, kadangi tai buvo narystės organizacijų tinkle pradžia. Šis projektas pastūmėjo ir finansiškai palaikė įgyvendinti būtent tas veiklas, kurios jau sėkmingai vyko kitose šalyse. Šis projektas ypatingai pasitarnavo patirčių dalinimuisi tinklo viduje: daug mokymosi ir labai daug mobilumo. Mūsų menininkai daug keliavo į kitas šalis, mokėsi ir tobulinosi. Lietuvos atveju, tai buvo įsiliejimo į didžiąją organizaciją projektas, po jo visos organizacijos bendradarbiaujame labai glaudžiai, tad smagu, kad tokio projekto idėja atėjo iš skėtinės organizacijos RED NOSES International. 

  • Ar pavyko pasiekti užsibrėžtus projekto tikslus? Kas projekto eigoje Jums įsiminė?

    Šis projektas padėjo kokybiškiau, greičiau, labiau įvairiapusiškai mokytis ir įgyti naujas patirtis. Turėjom finansinę laisvę daryti daugiau negu būtume galėję be šio projekto. Veiklų koncentracija buvo nemaža, todėl gydytojų-klounų darbo kokybė Lietuvoje, aktorių meninis pasirengimas – viskas šovė į viršų žaibišku greičiu. Šis projektas sukūrė galimybes mokytis, kur galėjome susitikti ir pasidalinti patirtimi su kitais. Tai labiausiai ir įsiminė, nes mes, kaip organizacija, labai greitai augome. Jei šis projektas nebūtų vykęs, tai mūsų partneriai nebūtų taip įsitraukę, nebūtų buvę tiek galimybių ar įsipareigojimo ugdyti mažesnius partnerius. Mūsų partneriams reikėjo rasti naujus priėmimo būdus, naują kalbą, kaip mus užsiauginti iki to lygmens, kur galėtume bendradarbiauti lygiavertiškai ir augti kartu toliau. Šis įdirbis turi rezultatų – naujai laimėtame „Kūrybiškos Europos“ konkurse Lietuva jau yra nebe mažesnė, o kitoms šalims lygi partnerė, savo srities ekspertė. 

     

  • Su kokiais sunkumais teko susidurti?

    Iššūkiai atėjo su veiklų intensyvumu. Iš vienos pusės intensyvumas yra gerai, organizacija labai greitai auga, tačiau iš kitos pusės, intensyvumas iškreipia natūralią organizacijos augimo dinamiką. Pavyzdžiui, mes projekto metu įpratome dirbti su menininkais intensyviai, toks buvo veiklų planas, todėl menininkai turėjo būti labiau prieinami, turėjo rasti daugiau laiko atlikti užduotis. Dėl projekto organizacijos vadyba ir valdymas paintensyvėjo, staiga viskas paaugo, įvyko labai didelė progresija į viršų. Projektui pasibaigus, viskas vėl nuslūgo. Po to planuoti tolesnį augimą ir suvaldyti lūkesčius, turint tokį pavyzdį yra sunku, nes kreivė nėra tiksli: mes labai greit šovėme į viršų, o po to reikėjo suvokti, kaip finansiškai suvaldyti augimą, kaip suvaldyti menininkų lūkesčius ir norą dirbti intensyviai, pritaikyti naujus įgūdžius.  

    Kita vertus, tarptautinis mobilumas ir mokymai RAUDONŲ NOSIŲ organizacijai nėra pagrindinė veikla – tai yra svarbus, bet prabangus dalykas. Didelę dalį savo lėšų gauname iš privačių ar verslo rėmėjų, tai reiškia, kad mes nesame tipinė meno organizacija, kuri yra finansuojama iš projektų arba bilietų pardavimų. Rėmėjai RAUDONOMS NOSIMS skiria lėšas tam, kad vykdytume savo tiesioginę misiją – lankytume vaikus ligoninėse, tad mes turime labai didelę atsakomybę prieš savo rėmėjus. Mokymams ar kelionėms norisi gauti projektinį finansavimą, kur lėšos tikslingai skiriamos būtent tam.  

    Taip pat norėčiau atkreipti dėmesį į projekto atsiskaitymus bei sudėtingas formas. Atsiskaitymas buvo kitoks nei mes Lietuvoje esame pripratę, reikėjo specifiško finansų sekimo ir administravimo, tad patyręs ir profesionalus finansų vadovas šiuo atveju labai reikalingas.  

  • Ko išmokė dalyvavimas „Kūrybiškos Europos“ projekte?

    Organizacijos įsikūrimo metu, administracija buvo labai entuziastinga ir jauna, daug ką darėm savanoriškais pagrindais. Su šiuo projektu gavome labai gražią galimybę augti ir tobulėti. Per trumpą laiką mes išugdėme tikrai stiprią ir profesionalią menininkų komandą, taip pat pati administracija tikrai profesiškai paaugo